ریزش موی موقت به دلایل مختلف، از جمله هرگونه تغییر دررژیم غذایی، می تواند رخ دهد. این امر به ویژه هنگامی که کالری ها را به شدت محدود کنید (مثلاً رژیم هایی که گرسنگی درآن شایع است، یا مواد غذایی جدیدی را جایگزین مواد غذایی قدیم می کنیم) این بسیار شایع است.
اما گاهی اوقات هم در رژیم های کم کربوهیدرات اتفاق می افتد.
و این اتفاق معمولا 3 تا 6 ماه بعد از رژیم کم کربوهیدرات پیش می آید، زمانی متوجه می شوید که موهایتان ریزش بیشتری نسبت به معمول دارد که در حال برس کشیدن آن هستید.
خوب خبر خوب این است  که درست است که ریزش مو خیلی ناراحت کننده هست، اما این کاملا موقتی است و فقط درصدی از موهای شما می ریزد. چیزی که مشخص تر هست،  نازک شدن موهای شماست.
بعد از گذشت چند ماه تمام فولیکول های مو شروع به رشد موهای جدید می کنند و موهای رشد کرده جدید دوباره ضخیم خواهند بود.
برای درک صحیح تر این اتفاق باید اصول رشد مو را بدانیم.
هر رشته مو روی سر ما بین 3 تا 5 سال رشد می کند و بعد از آن تا 2 ماه متوقف می شود و بعد از آن یک موی جدید  درست در همون فولیکول موی قدیم شروع به رشد می کند و موی قدیمی را بیرون می زند. بنابراین ما هرروز در حال از دست دادن مو هستیم و به جای آنها موی جدیدی می روید.
اگر بدن شما  استرس شدیدی را تجربه می کند، ممکن هست موی بیشتری را از دست بدید و علت های زیر نیز می تواند عامل آن باشد:
– گرسنگی زیاد، از جمله رژیم های غذایی با کالری محدود
– بیماری ها
– ورزش غیرمعمول
– بارداری
– شیردهی
– کمبود مواد مغذی
– استرس روانی
– هرگونه تغییر بزرگ در رژیم غذایی

برای مطمئن شدن از کمبود مواد مغذی، می توانید آزمایش خون انجام دهید، اما اگر شما در رژیم غذایی گیاهی یا وگان (بدون مکمل آهن یا ویتامین B12)هستید، نتیجه آزمایش چیز جالبی نشان نخواهد داد. از غذاهای پر کالری، به خصوص پروتئین بیشتر استفاده کنید و البته حتما با پزشک خود مشاوره کنید.

برای جلوگیری از ریزش مو، اول مطمئن شوید که عوامل استرس زا را در زندگی تان حذف می کنید.
خوب بخوابید، با خودتان مهربان باشید و در عین حال ورزش سنگین را هم همزمان شروع نکنید خصوصا در چند هفته اول رژیم کم کربوهیدرات.